Historie firmy August Förster

Friedrich August Förster se narodil 30. července roku 1829 v německém Oberseifersdorfu. F.A. Förster  se začal učit na uměleckého truhláře. Po tříletém výučním oboru začal pracovat v truhlářské dílně. Ve volném čase se věnoval opravě hudebních nástrojů a jeho vášeň se mu stala osudnou. Své studium rozšířil o obor zabývající se výrobou klavírů. Následně složil zkoušky jako výrobce klavírů a založil v roce 1859 svou vlastní firmu nazvanou August Förster. Zpočátku pracoval ve své malé dílně v Löbau sám a roku 1859 vyrobil svůj první klavír. 

Friedrich August Förster

O tři roky později si nechal  F.A. Förster postavit malou továrnu, ve které se vyrábí tato velmi kvalitní německá piana dodnes. F.A. Förster ve svých 68 letech umírá a práci v továrně na výrobu pian a klavírů přebírá, v roce 1897, jeho syn Cäser Förster. V roce 1900 založil  pobočku továrny i v Čechách.

Druhou generaci rodu Försterů střídá v roce 1915, po smrti Cäsera, třetí generace rodiny a těmi jsou Cäserovi synové Gerhard a Manfred. Gerhard Förster zaměřil svoji činnost ve firmě na výrobu, což se projevilo především tím, že vynalezl několik čtvrttónových klavírů, a v pozdních dvacátých letech minulého století i elektrický klavír elektrochord. Druhý syn, Manfred Förster, se zabýval spíše stránkou obchodní.

V roce 1945 došlo ke znárodnění české pobočky August Förster. Po smrti Manfreda Förstera (roku 1952) a Gerharda Förstera (roku 1966) přebírá vedení společnosti Manfredův syn Wolfgang Förster. V 1972 pak dochází k další vlně znárodnění společnosti August Förster a společnost je transformována na státem vlastněnou společnost  „VEB Flügel-und Pianobau Löbau“. Vládnoucí ideologie se snažila potlačit jméno Förster v názvu společnosti  do pozadí. Později, tj. v roce 1976, bylo jméno Förster opět do názvu přidáno. Nový název společnosti poté zněl „VEB Förster Pianos Löbau“. Po pádu vlády Německé demokratické republiky mohl Wolfgang Förster svůj rodinný podnik reprivatizovat.

V současné době již vede tuto velmi známou společnost pátá generace rodu Försterů. Tentokrát je ve vedení žena – Annekatrin Förster.

Každé křídlo a pianino značky August Förster je unikát.

Německá pianina a křídla značky August Förster patří mezi velice kvalitní hudební nástroje s dlouholetou tradicí. Všechny jsou kompletně ručně vyráběny nejzručnějšími řemeslníky, dle jejich osvědčených tradičních metod. V továrně se vyrábí nejen tradiční klávesové nástroje, nýbrž i křídla a pianina vyráběná na přání zákazníků. Společnost August Förster zaměstnává kolem 40 zaměstnanců. V současné době vyrábí kolem 260 klavírů ročně. Společnost August Förster si zakládá především na tom, že každá součást do klávesového nástroje je u nich ručně zhotovena, což znamená především to, že každé piano, které je zde vyrobeno, je unikát.

Mobil   603 806 202
logo Petr Bušo
Záhorovice 58
Bojkovice 687 71